1280 Rögar Kapağı Çalındı

1280 Rögar Kapağı Çalındı

Son bir yılda Selçuklu, Meram ve Karatay’da bin 280 adet rögar kapağı çalındı.Çalınan rögar kapaklarının belediyelere maliyeti ise 73 bin 300 lira. Sadece rögarkapakları değil, su ızgaraları, tuvalet kapı ve muslukları da çalınıyor
Son dönemde kamu malına yönelik hırsızlıklarda büyük artış yaşanıyor. Rögar kapakları,su ızgaraları, cami ve kabristan muslukları, tuvalet kapıları dahil olmak üzere bazı kişilerinbunları alıp sattığı öğrenildi. Bir yıl içinde Selçuklu’da 550, Meram’da 480 ve Karatay’dada 250 adet rögar kapağının çalındığı öğrenildi. Toplam bin 280 adet olan rögar kapaklarınınbelediyelere maliyeti ise oldukça yüksek. Selçuklu Belediyesi yetkililerinden alınan bilgiyegöre, rögar kapaklarının belediyeye maliyeti 80 TL. 550 rögar kapağının toplam maliyetiise 44 bin TL. En çok rögar kapağının çalındığı Selçuklu’yu Meram takip ediyor. Meram’dada 480 tane rögar kapağı çalındı. Meram Belediyesi’nin kendi atölyesi olduğu için rögarkapaklarının belediyeye maliyeti 35 TL. Çalınan 480 rögar kapağı da 16 bin 800 lirayatekabül ediyor. En az rögar kapağı çalınan ilçe ise Karatay. Karatay’da 250 rögar kapağıçalınmış. Bir tanesinin fiyatı 50 TL’den çalınan rögar kapaklarının belediyeye maliyeti 12 bin500 TL. Belediyelerin bir yılda çalınan rögar kapaklarına verdiği tutar ise toplamda 73 bin500 TL. Maddi zararın yanında çalınan rögar kapaklarının ölümle sonuçlanabilecek kazalarada sebebiyet verdiğine dikkat çekiliyor.

GÜPEGÜNDÜZ HIRSIZLIK YAPILIYOR, KİMSE MÜDAHALE EDEMİYOR
Rögar kapakları başta olmak üzere güpegündüz sokaklarda yapılan hırsızlıklara bir sonverilmesi isteniyor. Kamunun yanı sıra vatandaşlar da hırsızlardan muzdarip. Çünkü bazıkişiler sokaklarda ne bulursa alıp götürüyor, hurda olarak satıyor. Hırsızlıklar daha çok geceya da sabaha karşı yapılıyor ancak gündüz de herkesin gözü önünde yapanlar var. Bu kişilerkimseden korkmadığı gibi, kimse de bunlara müdahale edemiyor. Emniyet teşkilatının bukonuda çalışma yapması isteniyor. Ayrıca çalınan rögar kapakları ve demirleri satın alanhurdacılar da bu işe ortaklık etmiş oluyor.